• Wycieczka do Zagrody Garncarskiej

• 23.10.2022 12:06
      • W dniu 21 października 2022 r. uczniowie klasy 1 c i 3 b wraz z wychowawczyniami i opiekunami uczestniczyli w warsztatach ceramiki w Ośrodku Garncarskim w Medyni Głogowskiej.

•     W 2001 r. w dawnym zagłębiu garncarstwa powstała Zagroda Garncarska, na którą składają się XIX-to wieczne budynki wraz z ówczesnym wyposażeniem oraz tradycyjnym piecem do wypalania ceramiki.

Na wstępie dzieci wysłuchały ciekawych opowieści o rozwoju rzemiosła garncarskiego na okolicznych terenach. Następnie mogły samodzielnie toczyć na kole naczynia i rzeźbić w glinie. Swoją pomocą i radą służyli im profesjonalni garncarze. Na efekt nie trzeba było długo czekać gdyż już po 15 minutach każde dziecko uzyskało wspaniały wytwór swojej pracy w postaci filiżanki, dzbanka, talerzyka.

Na koniec mali garncarze stwierdzili, że toczenie garnków to nie jest łatwa sprawa. Znacznie łatwiejsze jest jednak rzeźbienie w glinie.

Spotkanie w zagrodzie dostarczyło dzieciom wiele przyjemności. Wyczarowane przez nich gliniane figurki zwierząt i naczyń mogą stanowić ciekawe upominki dla najbliższych.

Lucyna Szotowicz