• BIBLIOTEKA SZKOLNA DLA RODZICÓW

• 27.01.2020 11:12
      • Szanowni Państwo
        Czy internet, w którym buszują dzieci jest źródłem tylko pouczających treści? Niestety nie. Ma on swoją bardzo ciemną stronę, w której groźny patostreaming dosięga je, najczęściej bez wiedzy rodziców.

• 37 proc. 13 -15-latków ogląda regularnie patotreści w internecie. Ponad 30 proc. z nich twierdzi, że tak wygląda prawdziwe życie. Czyli jest ono wypełnione przemocą, alkoholem, narkotykami. To rozwiązywanie konfliktów siłą, szydzenie, molestowanie, poniżanie i nawoływanie do linczu na inaczej myślących i słabszych. Prawdziwe życie to zadawanie bólu, brak szacunku dla starszych, ignorowanie szkoły i rodziców. To również żerowanie na innych i brak odpowiedzialnościza swoje czyny i słowa. Tak właśnie przedstawiają świat bohaterowie polskich dzieci tzw. patostreamerzy . To osoby prowadzący w internecie transmisje pokazujące zachowania sprzeczne z prawem i obyczajami, dewiacyjne i niebezpieczne. Bardzo często dzieci płacą za oglądanie tych treści z kieszeni rodziców. Walka z tą plagą jest bardzo trudna, wychodzi ona już poza ramy internetu. Dzieci oglądają te treści z ciekawości, nudy, dla rozrywki. Oglądanie brutalnych treści, przyswajanie ich, osłabianie hamulców przed różnego rodzaju zachowaniami, a nawet przejmowanie motywacji i stylu życia mogą być dla dziecka ogromnym obciążeniem w dorosłym życiu. Jak dzieci trafiają na takie treści? 53 proc. badanych dowiedziało się od rówieśników, 30 proc. trafiło przypadkiem. Młodzież częściej przyznaje, że są one niepokojące, ale nie jest to argument aby ich unikać. 10-12 -latki są bardziej bezkrytyczne i bardziej skłonne do ich oglądania. Niepokojące jest również twierdzenie, że twórcy tych patotreści imponują młodym i uważają tworzenie takich transmisji za dobry sposób na życie i zarabianie pieniędzy. To, że brutalne treści znajdują się w internecie, nie jest tajemnicą. Kłopot w tym, że rodzice pozwalają wchodzić w te rejony dzieciom bez opieki. Większość nawet nie wie, gdzie dzieci są i co tam robią. Zakaz używania telefonów albo oglądania internetu jest nieskuteczny i niczego nie wnosi. Rodzice muszą z dziećmi rozmawiać, pytać o motywy, dlaczego to oglądają, dlaczego jest to dla nich atrakcyjne. Rolą dorosłych jest zajęcie pozycji komentatora, kogoś, kto przemocowe treści umieści w kontekście, skomentuje. Nam jest to łatwo zrobić, bo jako dorośli mamy znacznie bogatszy bagaż doświadczeń życiowych. Niepokojące dla rodziców powinno być niezdrowe zainteresowanie, objawy uzależnienia od telefonu, komputera. ukradkowe dążenie do oglądania czegoś na tym telefonie. Jeżeli rodzice zaobserwują sukcesywne odsuwanie innych rzeczy na korzyść możliwości skorzystania z telefonu czy komputera, to znak, że czas przyjrzeć sie dokładniej treściom oglądanym przez dziecko i czas na dłuższe rozmowy.