• BIBLIOTEKA SZKOLNA DLA RODZICÓW
      • BIBLIOTEKA SZKOLNA DLA RODZICÓW

      • 14.01.2022 10:56
      • Co można zrobić, gdy dziecko nie chce czytać?

        1. Wykaż się zrozumieniem i motywuj – nie wywieraj presji.
        Dzieci dorastają w różnym tempie, a próby przyspieszania tego procesu nie przyniosą pozytywnych efektów. Jeśli na książeczki jest jeszcze za wcześnie, próbujcie innych metod – sylabowego domino, zgadywanek lub ćwiczeń, które poprawiają koncentrację.
      • Nie okazuj zniecierpliwienia, nawet jeśli dziecko popełnia błędy. Bądź wzorem do naśladowania – zastanów się, jak często dziecko widuje Cię z książką? Może dlatego trudno mu uwierzyć, kiedy mówisz, że czytanie jest ważne.
        Często czytaj dziecku książki na głos. Dobra książka, dzięki której można przenieść się w świat wyobraźni i wraz z bohaterami przeżywać niezwykłe przygody, to najlepszy sposób, by zarazić dziecko bakcylem czytania. Wspólna lektura pozwoli Wam także poczuć radość z bliskości i będzie świetnym pretekstem do rozmowy. Nie tylko o książkach.
        2. Ukazuj czytanie jako przygodę.
        Wybierzcie się w małe i duże podróże nawiązujące do lektury. Pamiętaj, że kolorowanki, zabawy i wiele innych inspiracji może pochodzić z przeczytanych książek. Pokaż dziecku nowe światy, jakie otwierają się przed nim dzięki lekturom. Pamiętaj, żeby dobierać książki odpowiednio – zarówno do rozwoju jak i zainteresowań dziecka. Zmuszanie do czytania zwartego tekstu na nieciekawy dla dziecka temat może je zniechęcić.
        3. Łącz lekturę z przyjemnością. 
        Większość z nas, odpowiadając na pytanie „dlaczego lubisz czytać”, podkreśli wygodę, relaks i miło spędzony czas zapomnienia o obowiązkach. Skoro to jest dla nas ważne, dlaczego oczekujemy podobnych wrażeń od dziecka, któremu często czytanie kojarzy się z niewygodną, szkolną ławką, nudą i presją rówieśników? Stwórz wspólnie idealne miejsce dla małego czytelnika – wygodne, jasne i z ciekawymi książkami w podręcznej biblioteczce. Zachęć też do korzystania z oferty biblioteki szkolnej. Niech czytanie stanie się relaksem i kojarzy z przyjemnością!
        4. Daj dziecku możliwość wyboru. 
        Pozwól dziecku podejmować decyzje o wyborze książek. Nie zmuszaj jednak do samodzielnego czytania, jeśli jeszcze nie jest gotowe – razem oswajajcie ten proces, korzystając z ciekawych książek z czytelnymi literami i interesującymi ilustracjami:
        - bądź otwarty na nowości. We współczesnej literaturze dziecko znajdzie wszystko, co lubi: zabawne perypetie rówieśników, tajemnicze historie, mrożące krew w żyłach przygody, magiczne światy. Macie do wyboru znakomite książki detektywistyczne, przygodowe, historyczne, fantasy i wiele innych. Jeśli trudno Ci zorientować się w gąszczu nowości, czytaj recenzje. Znajdziesz je między innymi na blogach o książkach dla dzieci i w portalach parentingowych. Pamiętaj też, że warto szukać książek w dobrych księgarniach, najlepiej specjalizujących się w literaturze dziecięcej.  
        - zwracaj uwagę na grafikę. Oryginalna szata graficzna jest ważnym atutem. Dzieci zwykle chętniej sięgają po książki, które są ładnie wydane i ciekawie zilustrowane. Młodzi czytelnicy uwielbiają zabawne rysunki, magicznie kolorowe obrazy, drobiazgowe, pełne szczegółów ilustracje. Podoba im się też duża ilość światła na stronach. Ta ostatnia cecha ma też tę zaletę, że bardzo ułatwia czytanie. Niektóre dzieci lubią książki w dużym formacie. Wielkie kartki mogą pomieścić tyle fajnych rzeczy! Jeśli to możliwe, wybieraj książki w stacjonarnych księgarniach, gdzie można zobaczyć nie tylko okładki, ale też to, co się kryje w środku. Jeżeli robisz zakupy online, postaw na wydawnictwa znane ze szczególnej dbałości o szatę graficzną. Piękne książki dla dzieci wydają np. „Dwie siostry”, „Zakamarki”, „Nasza księgarnia”, „Media Rodzina”, „Zielona Sowa” czy „Egmont”.
        - wypróbuj serie dla początkujących. Duża czcionka i spora ilość światła na stronach ułatwią dziecku samodzielną lekturę. Na początek dobrze jest wybierać książki niezbyt grube lub podzielone na krótkie rozdziały. Chodzi o to, by nie przytłaczać dziecka ogromną ilością tekstu. Wspaniale, jeśli całość jest przeplatana zabawnymi lub intrygującymi ilustracjami.  Warto sięgać po specjalne serie dostosowane do potrzeb najmłodszych czytelników.
        - proponuj książki obrazkowe. Książki, w których ilustracje odgrywają główną rolę mogą pomóc dziecku nabrać wprawy w samodzielnym czytaniu. Krótkie, ciekawe i pełne humoru teksty są wprost stworzone, by na nich ćwiczyć. Czytanie ich to nie mozolna praca tylko świetna zabawa. Śmiało sięgaj więc po komiksy, atlasy, książki przyrodnicze i encyklopedie dla dzieci, zgaduj zgadule, wyszukiwanki.  

         

         

         

         

         

         

         

         

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego w Łańcucie
      • 17 225 28 22
      • 661-596-011
      • ul. Kościuszki 17 37-100 Łańcut Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych