• "Mała książka - wielki człowiek" kampania społeczna Instytutu Książki

• 09.12.2021 11:17
      • Dnia 8 grudnia 2021 r. w bibliotece szkolnej odbyły się spotkania czytelnicze dla uczniów klasy I a, I b i I c w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”.
      •

Jej celem jest zachęcanie dzieci do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem dorosłych. Aby zrealizować ten cel każdy pierwszak otrzyma specjalną Wyprawkę Czytelniczą.
        Podczas spotkania nauczyciel bibliotekarz zapoznał dzieci z celem kampanii i jej kategoriami wiekowymi. Następnie zostały zaprezentowane i omówione części Wyprawki, w której skład wchodzi:
        „Pierwsze abecadło” - antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych z ilustracjami;
        „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców
        i nauczycieli jak wspierać dziecko w nauce czytania, a także zawiera zbiór pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
        „Kreatywny alfabet” – dwustronny plakat z literami do wycinania, wspomagający naukę czytania.

Zajęcia były okazją do wspólnych zabaw z literami, które autorka Alfabetu nazwała „literobrazkami”. Litery wkomponowane w obrazek zachęcają do odkrywania, jakie słowa a nawet opowieści, wiążą się z poszczególnymi literami. Okazało się, że nasi uczniowie znają doskonale cały alfabet, są kreatywni, pomysłowi, co pokazali podając imiona na wybraną literkę, nazwy miesięcy, tytuły książek czy wymyślając historię igły, tkaniny i uszytego z niej hamaka.
        Następnie dzieci z zainteresowaniem wysłuchały czytanych przez panią wicedyrektor Krystynę Wilk tekstów wybranych ze zbioru ”Pierwsze abecadło”. Na zakończenie spotkania pani wicedyrektor wręczyła każdemu uczniowi Wyprawkę Czytelniczą, a towarzyszyła temu piosenka pt. „Mała książka – wielki człowiek” skomponowana specjalnie dla kampanii. Pamiątkowe zdjęcia będą miłym przypomnieniem tego wydarzenia.
        Pierwszoklasistom życzymy owocnego czytania!

Urszula Misiuda
                                                                                                                                                                           Anna Kiełb