ŚWIĘTO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ 2022
- 12.01.2023 13:57
- W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. biblioteka szkolna organizowała wiele wydarzeń czytelniczych. Jednym z nich było Święto Biblioteki Szkolnej obchodzone co roku w październiku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne święto przebiegało pod hasłem „Czytanie dla pokoju”.
Akcja czytelnicza "Czytanie dla pokoju – nauczyciele czytają uczniom"
Podczas tej akcji nauczycielki języka polskiego zaangażowały się w czytanie uczniom klas IV, V i VIII fragmentów książek nawiązujących do hasła naszego święta. Były to między innymi książki „Pianista”, „Mirabelka”, „Dziadek i niedźwiadek”, „Czy wojna jest dla dziewczyn”. Te spotkania z książką były też okazją do dyskusji i refleksji na temat sposobów utrzymania pokoju na świecie.Szkolny konkurs plastyczny klas VI i VII pt. "Świat zasługuje na pokój"
Wystawa prac
Wszystkie klasy VI i VII wykonały prace plastyczne na lekcjach plastyki pod kierunkiem
p. Sylwii Surmacz – Rachwał. Komisja konkursowa nagrodziła następujących laureatów:
I miejsce Lena Woś kl. VI c
II miejsce Iga Wojnar kl. VI a
II miejsce Filip Ożóg kl. VII c
III miejsce Lilia Sokołowska kl. VI a
III miejsce Natalia Sowa kl. VI b
Wyróżnienie Antonina Szczupak kl. VII b
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, które wręczyła pani wicedyrektor Krystyna Wilk.
Prace zostały wyeksponowane na wystawie w holu obok biblioteki szkolnej.Przekazanie książek dzieciom z Ukrainy uczącym się w naszej szkole
Fundacja Powszechnego Czytania uruchomiła akcję "Książka chroni" natychmiast po wybuchu wojny w Ukrainie. W projekt zaangażowało się wiele osób i firm w Polsce i na świecie. Fundacja nawiązała kontakt z biblioteką szkolną i przekazała kilkadziesiąt egzemplarzy książek dla dzieci w języku ukraińskim i języku angielskim. Część z nich znalazła miejsce w czytelni, aby uczniowie przebywający pod opieką nauczyciela bibliotekarza, mogli
z nich korzystać. Pozostałe zostały przekazane dzieciom, które chętnie je brały, również dla swojego rodzeństwa czy znajomych. Mamy nadzieję, że we wspólne czytanie zaangażują się również rodzice naszych ukraińskich uczniów. Rodzinne czytanie niweluje stres, stabilizuje emocje, pomaga przepracować traumę, wspiera więzi. Wprowadzenie rutyny, codzienne regularne czytanie buduje poczucie bezpieczeństwa.
W imieniu obdarowanych składamy serdeczne podziękowanie Fundacji Powszechnego Czytania.Konkurs plastyczny klas II i III pt. "Projekt okładki do książki promującej pokój na świecie"
Wystawa prac
Z każdej klasy II i III zostały zgłoszone 3 prace plastyczne wykonane różnymi technikami plastycznymi, o ciekawej treści. Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
I miejsce Anastasia Kurylova kl. II c
I miejsce Karolina Pusz kl. III c
II miejsce Wiktoria Pasterska kl. III a
II miejsce Jarosław Gucwa kl. III b
III miejsce Danuta Witusik kl. II a
III miejsce Franciszek Malec kl. II b
Wyróżnienia:
Zuzanna Mosoń kl. II a
Nadia Kopeć kl. II b
Julia Bieniasz kl. III c
Pani dyrektor Agnieszka Mazur wręczyła nagrodzonym piękne książki i dyplomy.
Prace można było obejrzeć na wystawie w holu na parterze.
Spotkania czytelnicze w klasach I z p. Beatą Krawiec ph. "Czytanie dla pokoju"
W dniu 4.01.2023 r. w naszej szkole gościła pani Beata Krawiec animatorka reprezentująca Księgarnie NOVA w Rzeszowie, coach i autorka książki. W klasach pierwszych przeprowadziła spotkania czytelnicze pt. „Czytanie dla pokoju”. Jak zawsze, ukazała czytanie jako wspaniałą zabawę, podczas której zaangażowane są wszystkie zmysły, w ciekawy sposób poszerzającą różnorodną wiedzę i umiejętności.
W nawiązaniu do hasła Święta Biblioteki Szkolnej w rozmowie z dziećmi podkreśliła znaczenie pokoju, jako życia w zgodzie w przeciwieństwie do wojny, która ma początek w chciwości, kłótni, złości, nienawiści, niezgodzie, wymuszaniu. Wojna jest straszna, dlatego trzeba się przeprosić i pogodzić, aby nigdy do niej nie dochodziło.
Następnie przeczytała opracowaną przez siebie na podstawie wszystkich dostępnych obecnie źródeł historycznych „Legendę o Diable Łańcuckim” (książka ukaże się w bieżącym roku). Występuje w niej wątek przemocy spowodowanej złym charakterem głównego bohatera Stanisława Stadnickiego.
Pani Beata zaprezentowała również dwie lektury z biblioteki szkolnej, które omawiane są w klasie
II i III. W książce „Asiunia” autorka Joanna Papuzińska opisała swoje bardzo trudne wojenne losy jako pięcioletniej dziewczynki. Z kolei „Dziadek i niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego to opowiadanie
o niezwykłym niedźwiedziu Wojtku, który był prawdziwym polskim żołnierzem II wojny światowej.
Podczas opowiadania treści utworów i oglądania ilustracji i zdjęć dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały i przymierzały przyniesione przez panią Beatę prawdziwe wojskowe mundury i nakrycia głowy (kapelusz podhalańczyka, rogatywka, beret, hełmofon czołgisty, metalowy hełm) oraz mogły wziąć do ręki karabiny ćwiczebne Wojska Polskiego. Niezwykłe wrażenie wywarł również pocisk moździerzowy po wybuchu z okresu II wojny, przerobiony przez żołnierzy na kształt krzyża.
Dziękujemy pani Beacie Krawiec za te niezwykłe spotkania, które były dla uczniów wspaniałą okazją do nauki, zadawania wielu pytań, wymiany zdań, przedstawiania własnych przeżyć i doświadczeń. Kształtowały również postawy patriotyczne i zachęciły do pielęgnowania życia w pokoju.
Urszula Misiuda
Anna Kiełb- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły