BIBLIOTEKA SZKOLNA DLA RODZICÓW
- 09.02.2021 08:12
- Dzieci bardzo lubią słuchać czytanych przez dorosłych opowieści. Ilustracje ułatwiają słuchanie, pobudzają wyobraźnię, zachęcają do wejścia w przedstawiony świat, do tworzenia (w głowie lub na papierze) kolejnych obrazów dopowiadających to, czego nie powiedziały słowa.
Dzieci bardzo lubią słuchać czytanych przez dorosłych opowieści. Ilustracje ułatwiają słuchanie, pobudzają wyobraźnię, zachęcają do wejścia w przedstawiony świat, do tworzenia (w głowie lub na papierze) kolejnych obrazów dopowiadających to, czego nie powiedziały słowa. W czytaniu, oprócz czytania, najważniejsze jest przytulanie. Czytanie i przytulanie ma ogromną wartość. Gdy dorosły siedzi obok, małemu słuchaczowi łatwiej jest znieść niepewność, stawić czoło piętrzącym się w fabule trudnościom, przezwyciężyć strach.
Jeśli zaś historia jest zabawna, towarzyszy jej śmiech na dwa głosy.Zachęcam do takiego wspólnego rodzinnego czytania. To Państwo, Rodzice, Dziadkowie, Opiekunowie najlepiej znają swoje dzieci. Wiedzą, co może je zaciekawić, a co zaniepokoić. Potrafią Państwo wyczuć, kiedy małego słuchacza trzeba mocniej przytulić, a kiedy wyjaśnić jakieś słowo lub skomentować sytuację. Ponadto książkowe historie, a raczej towarzyszące im rozmowy, mogą pomóc Państwu dowiedzieć się o dziecku czegoś nowego. Im rozmowa głębsza – tym ważniejszego.
Czytając grubą książkę czy choćby krótki wiersz, mogą Państwo dostosować tempo opowieści do wieku, temperamentu, a nawet konkretnego nastroju dziecka. W ten sposób stają się Państwo współtwórcami opowieści. Warto, by lektorzy się wymieniali, bo rozmaitość interpretacji sama w sobie staje się wartością. Dziecko dowiaduje się, że opowieść można odczytywać w różny sposób i że interpretacja zależy właśnie od osoby. Czytając samemu, łatwiej może mu więc będzie uznać, że i ono ma prawo do własnej, dalekiej jeszcze od doskonałości, interpretacji.
Co czytać dzieciom? Mogą to być opowiadania i wiersze dawniejszych i zupełnie nowych, młodych autorów. Humorystyczne wiersze i refleksyjna poezja, klasyczne baśnie i współczesne realistyczne opowiadania. Takie, które mogą stanowić punkt wyjścia do rozmowy z dzieckiem. O bohaterach, faktach i fabule, ale także o czymś więcej – o zachowaniach, postawach i wartościach w odniesieniu do doświadczeń dziecka. Aby pomóc w nawiązaniu takiej rozmowy, można zadawać pytania, będące zachętą do przemyśleń, dialogu, może także do stawiania własnych pytań.
Poza budowaniem więzi, przekazywaniem wartości czytanie i rozmowy pomogą dziecku w szkole. Dzięki nim dziecko – uczeń nauczy się uważniej słuchać, zadawać pytania, formułować odpowiedzi i dokonywać ocen postępowania książkowych bohaterów.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły