• BIBLIOTEKA SZKOLNA DLA RODZICÓW

• 02.06.2021 11:15
      • Dlaczego warto zachęcać dzieci do czytania książek?

Rozwijamy umysł. Czytanie porównuje się do siłowni dla mózgu. Tworzymy w głowie mapę wątków,   wydarzeń i bohaterów. Pamiętamy, co działo się wcześniej i przewidujemy, co wydarzy się za chwilę. To nieoceniony trening dla umysłu dziecka.

Uczymy koncentracji
        Badania dowodzą, że w świecie wszechobecnych rozpraszaczy uwagi np. powiadomień, krótkich filmów video, wiele osób ma lub będzie mieć problem z utrzymaniem koncentracji. To z kolei uniemożliwia zdobycie zaawansowanej wiedzy i umiejętności. Skupianie się na książce to doskonały trening.

Rozwijamy wyobraźnię
        Wyobraźnia to jedno z najważniejszych narzędzi poznawczych dziecka. Umożliwia mu naukę i poznawanie świata.

Wychowujemy, przekazujemy poglądy
        Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m. in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy. Dobierając odpowiednie książki, kształtujemy poglądy dzieci i uczymy postaw moralnych. To także okazja do szczerej rozmowy na trudne tematy.

Wzmacniamy więź i poczucie bezpieczeństwa
        Czytając dziecku jesteście blisko, Twoje dziecko czuje się bezpiecznie i słucha Twojego głosu. Nic was nie rozprasza. Dziecko czuje się ważne, to czas tylko dla was.

Uczymy refleksji
        Kilku- lub kilkunastoletni człowiek kształtuje osobowość. Ciągle słyszy, co jest dla niego ważne i czego oczekują inni. Książki są narzędziem do przebywania ze sobą i swoimi myślami o tym, kim jest, kim chciałby być i jak postrzega świat. W spokoju, mając poczucie, że robi coś pożytecznego.

Budujemy pewność siebie
        Osoby, które dużo czytają, chętniej wyrażają swoje zdanie. Mają wyrobioną potrzebę weryfikacji tego, co słyszą. To buduje ich pewność siebie i asertywność. Łatwiej jest om powiedzieć „nie”, by nie podążać ślepo za grupą.

Redukujemy stres
        Czytanie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na redukcję stresu. Książki wymagają skupienia, więc całkowicie pochłaniają uwagę, odwracając ją od zewnętrznych bodźców.

Dajemy szczęście
        Osoby czytające dla przyjemności są statystycznie znacznie bardziej zadowolone z życia, lepiej wykształcone, kreatywne, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.