• BIBLIOTEKA SZKOLNA DLA RODZICÓW

• 12.02.2024 11:09
      • Czytanie czynne – sposób na dobrą zabawę

Zadaniem biblioteki szkolnej jest między innymi rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów
        i zachęcanie do aktywnego korzystania z książek i innych źródeł pisanych przez całe życie. Jednak taką postawę większość dzieci wypracowuje stopniowo, nieraz z wysiłkiem czy niechęcią brnąc przez pierwsze lektury. Dlatego konieczne jest zaangażowanie rodziców, opiekunów w ten długotrwały proces nabywania przez dziecko umiejętności czytania oraz kształtowania zamiłowania do czytania przez całe życie.

• Wspierając dziecko zaczynające przygodę z czytaniem trzeba pozwolić mu na odnalezienie przyjemności w kontakcie ze słowem, nawet jeśli czytanie sprawia mu trudność. Można wykorzystać wiele gier słownych, które uświadamiają dziecku budowę słów czy zdań. Na przykład podczas podróży samochodem można robić „wyścigi”, kto pierwszy wypatrzy obiekty zaczynające się na kolejne litery alfabetu lub układać tzw. nonsensowne zdania ze słów rozpoczynających się na tę samą literę (np. Kot kicał krótko kiedy ktoś kichał). Dla nauki techniki czytania bardzo ważne jest głośne czytanie, którego rodzic uważnie słucha, jednocześnie akceptując fakt, że dziecko wciąż popełnia błędy. W nauce czytania pomaga też wodzenie palcem wskazującym wzdłuż linii pisma, najpierw dorosłego, później własnym, co ułatwia oczom odnalezienie się w tekście. Następnym krokiem może być czytanie sylabami, będące pośrednim etapem między literowaniem a czytaniem całych słów. Większą płynność w czytaniu drugoklasista zyska też, jeżeli pomożemy mu ożywić głośne czytanie odpowiednią ekspresją.
        Jakie książki wybierać do czytania? U drugoklasisty często można już zauważyć preferowanie jakiejś tematyki (zwierzęta, sport, motoryzacja), warto więc uwzględnić te zainteresowania przy doborze lektur. Można też
        o wartościowe książki zapytać innych rodziców, nauczyciela, czy poszukać rekomendacji w bibliotece, księgarni albo w internecie. Jeżeli dziecko interesuje się książkami zbyt trudnymi do samodzielnego przeczytania, można pomóc mu w czytaniu i porozmawiać o przeczytanej treści, skomentować wątki i ilustracje. Nie trzeba też zabraniać, jeżeli dziecko czyta kilka razy tę samą książkę, albo podbiera książeczki młodszemu rodzeństwu. Zachęcać trzeba do czytania nie tylko książek, ale też czasopism, komiksów, informacji z internetu, czy tablic informacyjnych, ogłoszeń, etykiet na różnych produktach, paragonów. Ważne, by dziecko miało radość z lektury,
        i mogło uświadomić sobie, jak powszechne jest słowo pisane i ile treści ze sobą niesie. Nie należy zmuszać i pytać „Co tu jest napisane?”, raczej zachęcić „Spróbuj przeczytać”.
        Codzienne czytanie z dzieckiem (wystarczy 20 minut) przyniesie wiele korzyści. Zwiększy zasób słów, wzbogaci wyobraźnię, usprawni komunikację, działania społeczne, a nawet pomoże w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Wpłynie na wyższą samoocenę, poszerzy wiedzę ogólną, polepszy koncentrację itd.
        Na pewno dziecko uzna czytanie za wartościowe i przyjemne, gdy zaobserwuje, że rodzice i inni członkowie rodziny po prostu lubią czytać. Przykład idzie z góry!