• Pasowanie na czytelnika uczniów klas I. Kampania Instytutu Książki ph. Mała książka – wielki człowiek

• 01.12.2022 14:17
      • W dniu 29 i 30 listopada 2022 r. w bibliotece szkolnej pierwszoklasiści podczas uroczystości pasowania na czytelnika rozpoczęli swoją przygodę z czytaniem książek.
      • W czasie spotkania dzieci poznały pomieszczenia biblioteki, rodzaje zbiorów, regulaminy i sposób wypożyczania książek. Dowiedziały się jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią, zobaczyły też książki: najmniejszą, największą, najgrubszą
        i najcieńszą oraz kamishibai. Obejrzały również przykłady innych zbiorów bibliotecznych np. czasopisma, płytę CD, a także książkę z numerem inwentarzowym 1. To „Serce. Opowiadania miesięczne” Edmunda de Amicisa z 1959 r. Wysłuchały wiersza pt. „Prośby książki”, które dotyczyły właściwego obchodzenia się z nią i jej poszanowania. Następnie każda klasa złożyła uroczyste przyrzeczenie.
        W drugiej części uroczystości mali czytelnicy otrzymali w prezencie Wyprawki czytelnicze w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Jej celem jest zachęcanie dzieci do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem dorosłych. Nauczyciel bibliotekarz zapoznał dzieci z częściami Wyprawki, w której skład wchodzi:
        „Pierwsze abecadło” - antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych z rozbudzającymi wyobraźnię ilustracjami;
        „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i nauczycieli jak wspierać dziecko w nauce czytania, a także zawiera zbiór pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki „Pierwsze abecadło”.
        Na koniec uroczystości dzieci śpiewały piosenkę z M. Szcześniakiem „Mała książka – wielki człowiek”.
        Pamiątką ze spotkania są zdjęcia oraz dyplom i „Prośby książki” dla każdej klasy.
        Życzymy dzieciom wspaniałych, niezapomnianych przeżyć podczas czytania książek!

Urszula Misiuda
                                                                                                                                                                                        Anna Kiełb