• Herb Łańcuta -  kolejne konwersatorium Szkoły Młodych Patriotów
      • Herb Łańcuta - kolejne konwersatorium Szkoły Młodych Patriotów

• 28.05.2018 08:26
      • W czwartek, 17 maja, wybrani uczniowie z klas: 6a, 6b, 6c oraz 6d, w bibliotece szkolnej, wzięli udział w  konwersatorium na temat „Herb miasta Łańcuta”.

Spotkanie to było kolejnym przedsięwzięciem związanym z  realizacją   projektu pt. „Szkoła Młodych Patriotów”, do którego przystąpiła nasza szkoła.

• Przed konwersatorium, na lekcjach języka polskiego oraz historii, przez lata uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytania: Co  to jest heraldyka? Jak się nazywał urzędnik dworski, który miał rozpoznawać herby? Co to jest herb? Jak jest zbudowany i jakie miał znaczenie? Co przedstawia herb Łańcuta? Kim był Michał Archanioł? Czym był smok? oraz Jaka jest symbolika postaci na herbie naszego miasta?
        Zdobyta na lekcjach wiedza pozwoliła uczniom swobodnie dyskutować na temat historii i symboliki herbu miasta.
        W pierwszej części spotkania uczeń  Szymon Jurek z klasy 6d  ogólnie wprowadził zebranych do heraldyki omawiając podstawy tej mało znanej dziedziny nauki.W dalszej części rozmawiano na temat historii herbu. Pięknie wykonany herb Łańcuta przez uczennicę  Karinę Rachwał z klasy 6d pomógł uczniom dokładnie go opisać. Zwrócono uwagę na postać św. Michała Archanioła, smoka i jego odwieczne pojawianie się w wielu kulturach. Uczniowie dyskutowali nad znaczeniem godła i barw tarczy heraldycznej.
        Na końcu omówiono symbolikę i znaczenie herbu dla uczniów i mieszkańców miasta.

Konwersatorium pozwoliło zgromadzonym utrwalić zasady kulturalnej dyskusji, wymienić spostrzeżenia
        i poglądy, podniosło poziom wiedzy oraz utrwaliło pozytywny stosunek do herbu naszego miasta w środowisku szkolnymi i pozytywny przekaz tej wiedzy w środowisku lokalnym.

Halina Szura