• Klasa Vb na wycieczce szkolnej w Warszawie.
      • Klasa Vb na wycieczce szkolnej w Warszawie.

      • 15.05.2018 20:53
      • W dniach od 18.04 - 20.04.2018r. klasa Vb wraz z wychowawca i opiekunami wyruszyła do Warszawy. Szczególowy opis wydarzeń sporządzili rodzice. Opis w rozwinieciu.
      • Wyjazd miał głównie cele edukacyjne. Dzieci – 12 latki, poznały zabytki stolicy, uczyły się szacunku dla polskiego dziedzictwa narodowego i kulturowego, odwiedziły Sejm, gdzie czekała ich interesująca lekcja wychowania obywatelskiego. Poznały stolicę, nie tylko z obrazków w podręczniku, ale na żywo zobaczyły najważniejsze obiekty kulturalne. Sukcesem jest, że w wycieczce uczestniczyły wszystkie dzieci z klasy VB Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łańcucie.

        W dniu 18 kwietnia br. na zaproszenie Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pana Kazimierza Gołojucha uczniowie klasy 5B Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łańcucie wraz z wychowawcą Panią Moniką Bieniasz oraz opiekunami udali się z wizytą do Sejmu. Po dotarciu do biura przepustek uczestnicy zostali poddani rutynowej kontroli pirotechnicznej po której rozpoczęło się zwiedzanie Sejmu.

        Na początek zostaliśmy zaproszeni na obiad w Restauracji Sejmowej, którego fundatorem by Pan Poseł Kazimierz Gołojuch. Wszyscy zjedli go z ogromnym apetytem, gdyż do Sejmu weszliśmy bezpośrednio po 6 godzinnej podróży z Łańcuta. Po obiedzie pani przewodnik przedstawiła historię Sejmu i funkcjonowanie współczesnego Parlamentu. Zapoznała uczestników wycieczki z pracą, obowiązkami i prawami parlamentarzystów. Uczestnicy wycieczki mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić kaplicę sejmową, która znajduje się w hotelu poselskim. Kolejnym punktem zwiedzania był hall główny gdzie znajdują się: tablica poświęcona posłom II Rzeczypospolitej, poległym w czasie II wojny światowej, tablica upamiętniająca parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, gablota z laskami marszałkowskimi oraz tablica upamiętniającą wizytę wielkiego Polaka - Papieża Jana Pawła II. Następnie uczniowie zasiedli w galerii Sali Posiedzeń Sejmu, z której zobaczyli gdzie odbywają się obrady. Kolejno  wszyscy zebrani udali się do Sali Kolumnowej, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcia. W tym miejscu pragniemy złożyć podziękowania dla Pana Posła Kazimierza Gołojucha za zaproszenie do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

        Po opuszczeniu Sejmu, spotkaliśmy się z niezwykle sympatyczną Panią przewodnik Martą Dąbrowską i udaliśmy się na wielki plac. Powitał nas tu pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. To m.in. dzięki niemu i walczącym żołnierzom Polska odzyskała niepodległość. Dziś na placu jego imienia odbywają się ważne uroczystości państwowe – oczywiście również z udziałem prezydenta. Niewiele jest w Polsce obiektów o tak silnie symbolicznym znaczeniu jak Grób Nieznanego Żołnierza. Stojący na placu Józefa Piłsudskiego grób-pomnik jest hołdem narodu polskiego dla wszystkich nieznanych z imienia i nazwiska żołnierzy, którzy złożyli najwyższą ofiarę w imię wolności i miłości ojczyzny. Obok grobu ustanowiono całodobową wartę honorową. Wszyscy staliśmy chwilę w zadumie wspominając losy wielu nieznanych ludzi – żołnierzy.

        Na tym samym placu znajduje się ostatnio odsłonięty –  10 kwietnia 2018 r. -  Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Monument przedstawia trap samolotu. Schody symbolizują przejście z tego świata w tamten. Ten trap, to moment, gdy jedna noga jest na ziemi, a druga w środku - za moment odlatujemy. Jest oczekiwanie oraz pustka, gdy się dowiadujemy, że samolot już nie wróci. Na granitowym monumencie alfabetycznie wypisane są nazwiska wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Wypisanie nazwisk alfabetycznie podkreśla, iż wszyscy są równi wobec śmierci.

        Następnie udaliśmy się w kierunku Pałacu Prezydenckiego. Po przeprowadzce z Krakowa stolica do dziś gości w Warszawie. Na zamku nie ma już króla ani królowej, za to w Pałacu Prezydenckim mieszka najprawdziwszy Prezydent Polski. Ulicą Świętojańską doszliśmy  na Plac Zamkowy. Przed nami ukazał się Zamek Królewski i Kolumna Zygmunta III Wazy. Ulicą Nowomiejską z Rynku Starego Miasta, gdzie spotkaliśmy fontannę z syrenką oraz szyld restauracji z bazyliszkiem, doszliśmy do Barbakanu. Barbakan i mury miejskie broniły Warszawę przed najeźdźcami. Dodatkowo przed murem znajdowała się fosa wypełniona wodą.  Tutaj skończyliśmy zwiedzanie w pierwszym dniu wycieczki i udaliśmy się na zasłużony odpoczynek i nocleg.

        Po zakwaterowaniu i obiadokolacji okazało się, że dzieci mają niespożytą energię, więc bawiły się jeszcze długo na zorganizowanej przez opiekunów dyskotece.

        Kolejny dzień zaczęliśmy wcześnie rano,  gdyż mieliśmy dużo do zobaczenia. Po spotkaniu z Panią Przewodnik, pojechaliśmy do Pałacu w Wilanowie. Pałac w Wilanowie to prawdziwa perła na mapie zabytków Polski. To również jeden z nielicznych zabytków, który w niezmienionej niemal postaci przetrwał czasy zaborów i obu wojen światowych. Piękne francuskie ogrody zachwyciły nas swoimi barwami. Kolejnym punktem zwiedzania były Łazienki Królewskie w Warszawie z pięknym  pomnikiem Fryderyka Chopina. Z Łazienek wróciliśmy na Rynek Starego Miasta i  udaliśmy się do Zamku Królewskiego. Od początku XVII do końca XVIII wieku zamek w Warszawie pełnił rolę głównej siedziby dworu królewskiego. To właśnie tutaj zostało przeniesione z Krakowa centrum polityczne Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zamek Królewski w Warszawie nie miał jednak tyle szczęścia co Wawel. Przez wieki był doszczętnie niszczony i plądrowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie i rosyjskie, a podczas II wojny światowej został niemal całkowicie przez Niemców zburzony.

        Niemal ostatnim punktem odwiedzonym przez nas w drugim dniu wycieczki było Centrum Nauki Kopernika, którego celem jest promowanie i popularyzacja komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Zachwycone dzieci długo biegały po ogromnym budynku, aby jak najwięcej rzeczy zobaczyć, przeżyć, doświadczyć.

        W dalszej części wycieczki podziwialiśmy Warszawę z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki. Niektórzy z Nas troszkę się bali, ale udało Nam się pokonać wszystkie lęki. Niemalże z bliska zobaczyliśmy apartamenty, w wieżowcu, w którym mieszka Robert Lewandowski. Pod Pałacem Kultury i Nauki wyczekiwał już na nas aktor - Michał Dudziński, chrzestny jednej z uczestniczek wycieczki. Mamy autografy i sweet focie!!!

        Po powrocie na miejsce noclegu i obiadokolacji dzieci wspaniale bawiły się biorąc udział w kalamburach.

        Ostatni dzień okazał się niezwykle ważny. Z rana udaliśmy się na Cmentarz Powązkowski, zwany potocznie Powązkami. To jedna z najważniejszych nekropolii w Polsce. Pochowani zostali tutaj zasłużeni dla Polski politycy, działacze niepodległościowi, pisarze, myśliciele, artyści oraz lekarze i duchowni. Po chwili zadumy czekała nas  atrakcja – przejazd metrem. Lotem błyskawicy znaleźliśmy się w okolicach Stadionu Narodowego. Tutaj  przewodnik  oprowadził nas po Stadionie. Przeżyliśmy piłkarskie emocje, zamieniliśmy się na chwile miejscem z Robertem Lewandowskim, Grzegorzem Krychowiakiem i Arkadiuszem Milikiem. Oglądaliśmy m.in. pomieszczenia strefy zawodniczej, wykorzystywane podczas meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz centrum medialne PGE Narodowego, które przeznaczone jest dla dziennikarzy.

        Ostatnim zaplanowanym, obowiązkowym punktem naszej wycieczki był…Mc Donald. Bogatsi w wiedzę, nowe doświadczenia i w pełni zadowoleni, posililiśmy się i udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

         

        Zapraszamy do galerii zdjęć z wycieczki.

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego w Łańcucie
      • 17 225 28 22
      • 661-596-011
      • ul. Kościuszki 17 37-100 Łańcut Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych