• KLASY SIÓDME W TEATRZE

• 10.01.2018 08:09
      • 19 grudnia 2017 r. był dla 65 uczniów klas siódmych wyjątkowym dniem, w którym lekcje języka polskiego odbyły się nie w sali nr 41, lecz w rzeszowskim Teatrze Lalki i Aktora „Maska”.

• Siódmoklasiści wraz z pięciorgiem opiekunów mieli okazję obejrzeć spektakl pt. „ Opowieść wigilijna”, będący teatralną adaptacją znanego utworu Charlesa Dickensa.

Wcześniej, na lekcjach, uczniowie poznali historię skąpca, który pod wpływem świątecznej atmosfery zmienił się w dobrego i hojnego człowieka.

Podobnie, jak w utworze literackim, główną postacią przedstawienia teatralnego był Ebenezer Scrooge, dla którego pieniądze stanowiły najważniejszą wartość, a gromadzenie ich stało się sensem życia. Za sprawą wyimaginowanych wizyt duchów nawrócił się i zaczął doceniać to, co uznał odtąd za ważne w życiu: rodzinę, pomoc potrzebującym i życzliwość wobec innych.

Uczniom podobała się profesjonalna gra aktorska. Na scenie występowało trzynaścioro aktorów (wśród  których młodzi widzowie rozpoznali łańcuciankę – panią Jagę Domkę). Tylko aktor grający Ebenezera Scrooge’a miał jedną rolę. Pozostali odtwarzali po kilka różnych ról. Grali nie tylko słowem, ale także mimiką, gestami. oraz za pomocą ruchu scenicznego. Dodatkowo aktorzy animowali lalki. Pokazali niezwykły kunszt aktorski.

W zachwyt wprawiła młodzież scenografia – ukazująca realia XIX – wiecznego Londynu. Tylko sceniczne duchy odbiegały wyglądem od opisów samego Dickensa.

Ważnym elementem tego przedstawienia była muzyka, która skłaniała do zadumy i refleksji.

Warto było przeczytać książkę, by z łatwością i z zainteresowaniem śledzić akcję na scenie, zwracając uwagę na różnorodność znaków teatralnych.

To barwne widowisko wprowadziło młodych widzów w świąteczny klimat .

Teatr – zdaniem wielu uczniów klas siódmych - to ciekawe miejsce, w którym należy bywać. Zapewne ten grudniowy wyjazd nie był ostatnim…