• Zielona Szkoła VIb

• 31.10.2018 11:46
      • By przez hart zdrowia i hart myśli, z Poręby młodzi – tężsi wyszli”

Władysław Koch

W dniach od 1 do 5 października 2018 roku klasa VI b przebywała na Zielonej Szkole. Dom Wczasów Dziecięcych w Porębie Wielkiej ze swym usytuowaniem, dobrym klimatem, pięknym otoczeniem dogodnym do uprawiania wszelkich zajęć sportowych i rekreacji fizycznej zapewnił dzieciom możliwość wszechstronnego rozwoju, z dala od ruchliwych ulic i miejskiego gwaru. Umożliwił uczniom poznanie gór, zdobycie kilku szczytów oraz odkrycie ciekawych zakątków.

•

Poprzez aktywny wypoczynek, przebywanie na świeżym powietrzu w pięknym plenerze dzieci poprawiły swoją kondycję fizyczną, a tym samym wzmocniły stan swojego zdrowia.

Program edukacyjno – wychowawczy obejmował zajęcia z tematyki: regionalnej, ekologicznej, turystyczno – krajoznawczej, sportowo – rekreacyjnej i zdrowotnej. Zajęcia prowadzone były aktywnymi metodami w atrakcyjny sposób, budząc duże zainteresowanie wśród dzieci. Dodatkowym atutem było stworzenie właściwej atmosfery wychowawczej, sprzyjającej odprężeniu psychicznemu, rozwijaniu nawyków związanych z kulturą osobistą, zdyscyplinowaniem, umiejętnością współżycia w grupie.

Podczas pięciodniowego pobytu uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wycieczce autokarowej do Zakopanego ze zwiedzaniem Sanktuarium na Krzeptówkach, Centrum Edukacji Przyrodniczej, spacerem po Krupówkach oraz posiłkiem w góralskiej karczmie. Kolejnymi atrakcjami były piesze wycieczki do „Orkanówki” - rodzinnego domu Władysława Orkana, regionalnego malarza i pisarza, zapoznanie się z biografią i eksponatami oraz wędrówka na Potaczkową - zapoznanie się z panoramą Gorców, Beskidu Wyspowego a także z nazewnictwem widocznych szczytów górskich. Informacji dopełniła prelekcja pracownika Gorczańskiego Parku Narodowego na temat fauny i flory Gorców. Kolejnym etapem był spacer do zabytkowego Parku Wodzickich, podczas którego uczniowie zapoznali się z historią Poręby Wielkiej, mitami i legendami. Całość pobytu urozmaicony był programem sportowo – rekreacyjnym, na który składały się zawody sportowe, turnieje gier zręcznościowych, dyskoteka, ognisko z pieczeniem kiełbasek. Dużą atrakcję dla dzieci stanowił wyjazd do Białki Tatrzańskiej na termy „Bania” ze strefą zabaw i relaksu na wolnym powietrzu.

Grono Pedagogiczne Domu Wczasów Dziecięcych pożegnało swoich podopiecznych apelem, na którym zostały wręczone dzieciom nagrody i drobne upominki zdobyte w konkursach.