• „Zuchy na patriotycznej  uroczystości w Kosinie”
      • „Zuchy na patriotycznej uroczystości w Kosinie”

• 14.06.2018 19:12
      • Biwak Harcerski  w  Kosinie połączony z piękną harcersko- patriotyczną uroczystością  nadania Hufcowi ZHP w Łańcucie imienia płk. Leopolda Lisa- Kuli oraz sztandaru
      •

W ramach realizacji przez Hufiec ZHP działań programowych pod hasłem „ Kampania Bohater” odbył  się w dniach 08-10 czerwca 2018r Biwak Harcerski  w  Kosinie połączony z piękną harcersko- patriotyczną uroczystością  nadania Hufcowi ZHP w Łańcucie imienia płk. Leopolda Lisa- Kuli oraz sztandaru w której wzięli udział: zuchy, harcerze, drużynowi, instruktorzy, Komendanci  Hufca Łańcut  i Chorągwi Podkarpackiej, przewodniczący Komisji Historycznej druh hm Adam Hadław oraz przedstawiciele Głównej Kwatery ZHP w Warszawie. Obecne były także władze miasta Łańcuta i Powiatu łańcuckiego, Gminy, dyrektor szkoły w Kosinie jako gospodarz , dyrektorzy szkół, delegacja  dzieci i nauczycieli z Kosiny, rodzice zuchów i harcerzy, przedstawiciel  Diecezji Przemyskiej  oraz społeczność  Kosiny. Uroczystość ta połączona była z Dniem Patrona Szkoły Podstawowej, 100- leciem Odzyskania Niepodległości i 100-lecia ZHP. Przez dwa dni dzieci z naszej szkoły należące do 1 Gromady Zuchowej „Poszukiwacze Przygód” pod opieką druhny phm Anny Musiał, p.Joanny Obara  oraz pani Jadwigi Noga - nauczyciela polonisty brały  udział  w  uroczystościach. W piątkowy wieczór 08 czerwca uczestniczyły one w obrzędowym ognisku z piękną gawędą wygłoszoną przez pana Kluza - autora publikacji o Leopoldzie Lisie- Kuli. Opowieściom  przy ognisku towarzyszyły pieśni harcerskie i konkurs wiedzy o bohaterze. Natomiast w sobotę 09 czerwca zuchy z opiekunem i rodzicami  uczestniczyły w głównych  uroczystościach: Mszy Świętej, marszu z orkiestrą dętą z kościoła do szkoły, uroczystym apelu na placu przy szkole gdzie wysłuchały meldunku, rozkazu, zobaczyły moment wręczania sztandaru, okazania go, wbiły gwoźdź z nazwą gromady do drzewca i gwóźdź dla opiekuna. Uroczystość poprowadził pan Krzysztof Szczepaniak Dzieci wysłuchały także przemówienia organizatora uroczystości, zaproszonych gości, zobaczyły moment wręczenia nagród i odznaczeń (m.in. swojej druhnie Annie Musiał brązowego krzyża zasługi dla ZHP), złożenia kwiatów pod tablicą i pomnikiem św. Achillesa. Po zakończeniu uroczystości dzieci obejrzały wystawę o działalności Hufca Łańcut, a także skosztowały pysznej wojskowej grochówki. Piękną postawą patriotyzmu naszych harcerzy Hufca Łańcut był udział w Festiwalu piosenki harcerskiej i patriotycznej. Nasze zuchy wraz z opiekunem i zaproszoną do współpracy p. Jadwigą Noga  przystąpiły w tym  uroczystym dniu do realizacji zadań na  zdobycie Hufcowej Odznaki płk. Leopolda Lisa- Kuli. Punktem ważnym podczas zdobywania odznaki będzie zaplanowana na wrzesień 2018r wędrówka po Kosinie i odwiedzanie miejsc związanych z bohaterem, w której przewodnikiem będzie p. Jadwiga Noga nauczycielka – polonistka, mieszkanka Kosiny. Spotkanie w Kosinie było dla mnie i  moich zuchów piękna lekcją lokalnego patriotyzmu.

Anna Musiał