Wycieczka klas III a i III c do Miasta Szkła

25 września uczniowie klas III a i III c wyruszyli na wycieczkę do Krosna. Ziemia krośnieńska jest jednym z bogatszych etnograficznie regionów Polski. Przez wieki rozwijało się tu rzemiosło, które charakteryzowało się własną specyfiką jak i wysoką jakością.

Po przyjeździe na miejsce pierwsze kroki skierowaliśmy do Muzeum Rzemiosła, w którym mogliśmy podziwiać wystawę pt. "Ginące zawody". Uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat zegarmistrzostwa, kołodziejstwa, garbarstwa, rymarstwa, modniarstwa, tkactwa, snycerstwa oraz kowalstwa. Dzieci podziwiały liczne oryginalne eksponaty związane z tymi zawodami.

Po obiedzie i obejrzeniu Rynku w Krośnie udaliśmy się do Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie spędziliśmy popołudnie. Najpierw obejrzeliśmy film związany z historią hutnictwa na tym terenie. Następnie, w pracowni hutniczej, dzieci mogły zobaczyć wielkie piece i hutników, którzy na naszych oczach z gorącego szkła wyczarowywali niezwykłe naczynia. Uczniowie spróbowali też swoich sił i wykonali piękne obrazki na szkle oraz własnoręcznie wybili szklane medale z napisem "Krosno - Miasto Szkła". Obejrzeliśmy liczne wystawy i mogliśmy podziwiać pracę wielu artystów ozdabiających szkło, wykonujących szklane rzeźby i tworzących oryginalne projekty.

Mimo pierwszego jesiennego chłodu dopisywały nam dobre humory, wszyscy wrócili zadowoleni i bogatsi o wiele ciekawych informacji.

Zdjęcia dzięki uprzejmości pani Magdaleny Czado

A. Szabatowska, L. Szyszka