AKADAEMIA W SZKOLE...
- 01.05.2022 13:07
„Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać.
Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez PRAWDĘ „
Jan Paweł II
Maj jest najpiękniejszym miesiącem w roku nie tylko ze względu na rozwijającą się przyrodę, ale również dzięki licznym świętom, rocznicom i uroczystościom.
Polacy w tym czasie obchodzą ważne święta państwowe:
1 Maja - Święto Pracy.
W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.
2 Maja - Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Dzień Flagi jest najmłodszym świętem państwowym. Święto to ustanowił Sejm dnia 20 lutego 2004 roku, a Prezydent RP podpisał 16 marca 2004 r. Flaga Polski to prostokąt o barwach biało – czerwonych ułożonych w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Dopuszcza się także wieszanie flagi w formie pionowej. Wówczas barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie.
3 Maja – Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
3 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była ona pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, drugą po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r.- spisaną ustawą tego typu.
W tym roku, po powrocie do dawnego rytmu życia, flaga państwowa radośnie powiewała przed wejściem głównym do naszej szkoły.
29.04. społeczność szkolna świętowała 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja podczas uroczystego apelu. Część artystyczną przygotowali uczniowie z klas: 5a, 5b i 5c wraz z nauczycielami.
Był to odpowiedni czas na refleksje i szukanie odpowiedzi na pytania:
Czym jest Wolność i Ojczyzna dla współczesnego młodego Polaka?
Dlaczego jest ona ważna dla każdego?
Czy zdajemy sobie sprawę z wielkiego daru wolności, okupionego nie tylko krwią ale i pracą przeszłych pokoleń?
Współczesne młode pokolenie najchętniej i najpełniej wypowiada się poprzez muzykę. Młodych ludzi na całym świecie łączy to, że mogą śpiewać o człowieku, miłości, pokoju i wolności.
Pieśń jest czystym głosem żywego ducha, dlatego na koniec uroczystości wszyscy zaśpiewaliśmy „Rotę”.
Halina Szura
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły