Historia w legendach zaklęta - konwersatorium w ramach Szkoły Młodych Patriotów
- 26.04.2018 14:03
W poniedziałek, 23 kwietnia, uczniowie klasy 5d wzięli udział w konwersatorium w ramach realizowanego w naszej szkole projektu pt. Szkoła Młodych Patriotów. Przedmiotem rozważań był patriotyzm na co dzień. Kanwą dla ożywionej dyskusji piątoklasistów stały się legendy związane z Łańcutem i okolicznymi miejscowościami.
W pierwszej części dwugodzinnego spotkania uczniowie rozmawiali na temat dwóch kluczowych pojęć – historii i legendy. Wspólnie ustalili i zapisali w formie graficznej definicję legendy. Porównali ją do wielkiego garnca, w którym mieszczą się: życie świętych, historyczne postacie, historyczne miejsca oraz historyczne wydarzenia. Wszystko to opiera się na tradycji i „przyprawione” jest odrobiną cudowności i szczyptą niezwykłości. Następnie uczniowie zapoznali się z tradycją legendy na ziemi łańcuckiej – dowiedzieli się, od jak dawna legendy łańcuckie funkcjonują w obiegu ustnym oraz kiedy zostały spisane. Poznali sylwetki dwóch regionalistów – Franciszka Frączka, zwanego Słońcesławem z Żołyni, i Zbigniewa Trześniowskiego. Piątoklasiści mieli też okazję „spotkać się” z trzema postaciami z legend: Białą Damą, w którą wcieliła się Zosia Kotwica, Stanisławem Stadnickim, zwanym Diabłem Łańcuckim – w jego roli wystąpił Michał Kot, a także czarnym skrzydlatym jeźdźcem, którym był Szymon Kuźniar.
W drugiej części konwersatorium uczniowie dyskutowali nad rolą patriotyzmu. Stworzyli metaplan i ustalili, że ich patriotyczna postawa na co dzień to przede wszystkim szanowanie symboli narodowych, nauka historii Polski i historii swojej małej Ojczyzny, pielęgnowanie tradycji i zwyczajów, a także troska o poprawną polszczyznę, pozbawioną wulgaryzmów.
Konkluzją płynącą z konwersatorium było stwierdzenie, że jesteśmy patriotami – znamy nie tylko historię naszego państwa, ale też miejsca, w którym żyjemy. I sami przecież tę historię tworzymy…
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły