• Zdobyliśmy tytuł SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW!

• 16.12.2018 14:05
      • Nasze uczestnictwo w ogólnopolskim  konkursie zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie zostało uwieńczone sukcesem. Otrzymaliśmy zaszczytny tytuł Szkoła Młodych Patriotów.
      • Zadania konkursowe realizowano w czasie przygotowań do uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. I ten fakt nadawał konkursowi wyjątkowości.

Taki ciekawy projekt edukacyjny realizowano w ramach pracy Zespołu Samokształceniowego z Przedmiotów Humanistycznych i Artystycznych  oraz Biblioteki Szkolnej,  głównie z  uczniami klas 4 – 8 - włączyły się do niego także  dzieci z klas 1 - 3.

W marcu ubiegłego roku szkolnego, po zgłoszeniu akcesu do konkursu, opracowano  informacyjną gazetkę korytarzową i zamieszczono anons na  szkolnej stronie internetowej. Do końca roku szkolnego 2017 / 18 wykonano trzy zadania. Nauczycielka plastyki –  Sylwia Surmacz-Rachwał  przeprowadziła szkolny konkurs na plakat  o tematyce patriotycznej. Na korytarzu zorganizowano galerię Polaków zasłużonych w walce o wolną Polskę. Zdjęcia wybitnych postaci uzupełniono notami biograficznymi. Polonistki: Jolanta Walkowiak, Halina Szura, Gabriela Blajer-Kiełb i Jadwiga Noga  wraz z uczniami klas 4 - 8 opracowały Kodeks Postaw Patriotycznych, inspirację odnajdując w poezji Patrona Szkoły – Jana Twardowskiego oraz przeprowadziły trzy konwersatoria poświęcone małej Ojczyźnie – Łańcutowi, herbowi miasta i lokalnemu bohaterowi – Leopoldowi Lisowi – Kuli.

Nauczyciele historii uzupełnili te patriotyczne lekcje: uczniowie klas 4 – 5 z Edytą Wierzbińską opracowali kartki z życzeniami dla Ojczyzny z okazji Jej święta, a  grupa siódmoklasistów wraz z Wojciechem Szurą uczestniczyła w historycznej Grze Miejskiej „Miejsca Pamięci Narodowej w Łańcucie”, zdobywając drugie miejsce w rywalizacji dziewięciu drużyn.

We wrześniu nowego roku szkolnego 2018/ 19 z zapałem przystąpiono do realizacji kolejnych zadań. Polonistki wraz  nauczycielem – bibliotekarzem – Urszulą Misiudą zorganizowały konkurs recytatorski „Ojczyzna w poezji ”. W październiku w SP2 odbył się  międzyszkolny dwuetapowy konkurs historyczny: Turniej Wiedzy Polska -  moja Ojczyzna” skierowany do uczniów klas I – III  zorganizowany przez nauczycielki klas  młodszych oraz Konkurs Wiedzowy Tobie Polsko, Ojczyzno moja,  w 100-lecie Wolności” dla uczniów klas IV - VIII oraz  gimnazjalistów opracowany przez  nauczycieli historii.

Polonistka Gabriela Blajer-Kiełb i grupa uzdolnionych humanistycznie uczniów - w ramach współpracy z Telewizją Łańcut - przeprowadzili sondaż  wśród uczniów, nauczycieli, mieszkańców miejscowości na  temat postaw patriotycznych i  roli patriotyzmu lokalnego. W szkole zorganizowano także konkurs na najciekawsze wypracowanie na temat: „ Za co kocham swoją Ojczyznę”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas piątych, a prace oceniali poloniści i nauczyciele historii. Konkursowi towarzyszyła tematyczna gazetka korytarzowa. Podsumowaniem konkursowych zmagań było wielkie, szkolne, muzyczne święto wyreżyserowane przez nauczycielkę muzyki – Barbarę Hoły. 9 XI w szkole odbyła się uroczystość zwana już od czterech lat PATRIOTYCZNYM ŚPIEWANIEM.

Na pewno godnie i z należytym rozmachem uczciliśmy narodowe święto - 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasze patriotyczne postawy jeszcze bardziej się umocniły. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami.

Udział  w konkursie Szkoła Młodych Patriotów i realizacja  tak różnych  zadań przyniosły szkolnej społeczności wiele satysfakcji i zadowolenia.

Jadwiga Noga