• Patriotyczne Śpiewanie 2018

• 13.11.2018 14:50
      • „Niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest…” – w piątek 9 listopada 2018 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Świętowaliśmy poprzez śpiew pieśni patriotycznych oraz bicie „Rekordu dla Niepodległej”.

• W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach, świętowaliśmy odzyskanie wolności poprzez śpiew pieśni patriotycznych. Wspólne śpiewanie stanowiło hołd, jaki składaliśmy tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli wymarzoną niepodległość. Tę piękną tradycję w naszej szkole zapoczątkowała nauczycielka muzyki pani Barbara Jarosz.

Akademia rozpoczęła się reprezentacyjnym tańcem narodowym – polonezem, zatańczonym przez uczniów klas ósmych. Następnie wszyscy zebrani wysłuchali muzycznej definicji „Ojczyzny” Marka Grechuty. Po taneczno-muzycznym wstępie głos zabrała pani dyrektor Lucyna Kowalska, która powitała zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów.

O godzinie 11.11 biliśmy „Rekord dla Niepodległej”. Uroczyście odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu państwowego „Mazurka Dąbrowskiego”.

Następnie konferansjerzy - Aleksandra Zych oraz Igor Maczuga - zapoznawali zebranych z najważniejszymi informacjami dotyczącymi śpiewanych pieśni patriotycznych. Były to następujące utwory: „Przybyli ułani pod okienko”, „Pierwsza Brygada”, „Hej chłopcy, bagnet na broń”, „Piechota”, „Pierwsza kadrowa”, „Rota”, „Niepodległa, niepokorna”.

Podczas uroczystości wykonano dwie solówki przy akompaniamencie pana Łukasza Choińskiego. Utwór „Białe róże” zaprezentował pan Konrad Baum. Natomiast pieśń „O mój rozmarynie” zaśpiewał pan Michał Horodecki.

Na zakończenie wszyscy wysłuchali krótkiej prelekcji przedstawiciela Trzeciej Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, pana podporucznika Macieja Halamy.

(Zdjęcia z uroczystości dostępne są w szkolnej galerii)